• Przedszkole Miejskie Nr 15

 • Przedszkole Miejskie Nr 15

 • Przedszkole Miejskie Nr 15

 • Przedszkole Miejskie Nr 15

 • Przedszkole Miejskie Nr 15

 • Przedszkole Miejskie Nr 15

 • Przedszkole Miejskie Nr 15

Copyright 2021 - Custom text here

20 listopada 2020 roku aktywność dzieci w Przedszkolu Miejskim Nr 15 im. Wandy Chotomskiej oscylowała wokół praw najmłodszych za sprawą udziału w akcji "Lepszy Świat dla dzieci z Jemenu". Kolejna rocznica ustanowienia Konwencji Praw Dziecka stanowi doskonałą okazję do przybliżenia dzieciom tematu praw najmłodszej części społeczeństwa, ale także zwrócenia uwagi na przypadki łamania podstawowych zasad zapewniających warunki do godnego życia. Dzięki materiałom otrzymanym z UNICEF w ubiegłych latach dzieci mogły kolejny raz spojrzeć na twarze rówieśników z wielu zakątków świata, których życie różni się diametralnie od tego, które prowadzimy w Polsce – Olsztynie – na osiedlu Jaroty… Niezwykle realistyczne zdjęcia wciąż wywołują w przedszkolakach głębokie emocje, budzą empatię, prowokują pytania, ciekawość. Czyż nie o to właśnie chodzi? Listopadowa akcja podczas ponownej rozmowy nt. praw dzieci na całym świecie, została skierowana w stronę Jemenu. Państwa, które zostało odnalezione na globusie, mapie – by w końcu dotrzeć do zdjęć w sieci przedstawiających rzeczywistość. Rzeczywistość szokującą, szarą, budzącą strach. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem, ale i smutkiem dostrzegały brak uśmiechu na twarzach kilkulatków, gruzy, i brak barw. Wysłuchały uproszczonej historii, która doprowadziła do wojny. Dostrzegając trudne warunki życia dzieci w Jemenie przedszkolaki na bazie własnych doświadczeń bardzo szybko wskazały otoczenie, które sprzyja zapewnieniu spokoju, poczucia bezpieczeństwa, wywoła uśmiech… Pomysły bardzo szybko znalazły odzwierciedlenie na papierze, który wkrótce zapełnił się kolorami, ulicami, budynkami, placami zabaw, motylami i tęczą. Prace dzieci zostały wystawione w holu przedszkola, by każdy członek naszej społeczności mógł zobaczyć jakie życzenia dla dzieci z Jemenu przesyłają olsztyńskie przedszkolaki. Czy dzieci zdobyły wiedzę w zakresu sfery poznawczej? Zdecydowanie tak. Jednak najcenniejszą okazała się wiedza emocjonalno – społeczna. Empatia, troska o drugiego człowieka, współczucie i chęć niesienia pomocy – to cechy człowieka, którego kształtujemy dzięki współpracy z Unicef

 

Wybrane zdjęcia z realizacji akcji odnajdą Państwo tu: [KLIK]

„Zmęczone, głodne, brudne… Takie są dzieci, którym dzieciństwo zostało odebrane z powodu wojny. Zmuszone do opuszczenia swoich domów wyruszają w drogę, która, jak wierzą, przyniesie im lepsze życie. Niestety bardzo często nadzieje te okazują się płonne. Życie uchodźcy nie jest łatwe, a decyzja o ucieczce to ostateczność.”
W ramach współpracy z UNICFem został zrealizowany projekt edukacyjny „Po pierwsze dziecko”, który poruszał problem uchodźctwa.
Wśród celów projektu możemy wyróżnić:

 • edukacja dzieci nt. problemów współczesnego świata, przekazanie najmłodszym wiedzy na temat sytuacji uchodźców, a przede wszystkim dzieci
 • uwrażliwienie młodego pokolenia na krzywdę innych
 • kształtowanie otwartości, tolerancji
 • kształtowanie postawy zaangażowania społecznego.

 

UNICEF jest organizacją, o której każdy z nas słyszał i wie czym się zajmuje. W bieżącym roku szkolnym postanowiliśmy nawiązać współpracę z Funduszem Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci i poszerzyć wiedzę na temat jego działalności. Naszą aktywność związaną ze współpracą z UNICEF będziemy dokumentować w niniejszej zakładce, a tymczasem zachęcamy do zapoznania się poniższymi informacjami:)

 

UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej - UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego
i bezpiecznego dzieciństwa.

 

Priorytety UNICEF

 

 • Wczesne dzieciństwo
 • Edukacja
 • Ochrona
 • Walka z HIV/AIDS
 • Prawa dziecka

 

źródło unicef.pl

 

Wczesne dzieciństwo

Wszystko co spotyka – bądź nie spotyka – dzieci w pierwszych miesiącach i latach życia ma bezpośredni wpływ na ich rozwój, zdrowie i przyszłość.

Dostęp do pełnowartościowej żywności, wody pitnej i opieki medycznej sprawia, że dziecko ma szansę rozwinąć zdolności poznawcze i językowe, pójść do szkoły, a w przyszłości wieść produktywne i szczęśliwe życie.

Niestety, nadal, każdego dnia, 19 tysięcy dzieci umiera z powodu chorób, którym umiemy zapobiegać. Do najczęstszych przyczyn zgonów dzieci należą infekcje oddechowe i biegunka. Bardzo groźne pozostają malaria, odra i inne choroby zakaźne. Wiele dzieci umiera z powodu komplikacji okołoporodowych, u podstaw których leży najczęściej zły stan zdrowia matki. Niedożywienie, które osłabia organizm malutkich dzieci, jest pośrednią przyczyną połowy zgonów.