Copyright 2020 - Custom text here

„Zmęczone, głodne, brudne… Takie są dzieci, którym dzieciństwo zostało odebrane z powodu wojny. Zmuszone do opuszczenia swoich domów wyruszają w drogę, która, jak wierzą, przyniesie im lepsze życie. Niestety bardzo często nadzieje te okazują się płonne. Życie uchodźcy nie jest łatwe, a decyzja o ucieczce to ostateczność.”
W ramach współpracy z UNICFem został zrealizowany projekt edukacyjny „Po pierwsze dziecko”, który poruszał problem uchodźctwa.
Wśród celów projektu możemy wyróżnić:

• edukacja dzieci nt. problemów współczesnego świata, przekazanie najmłodszym wiedzy na temat sytuacji uchodźców, a przede wszystkim dzieci
  • uwrażliwienie młodego pokolenia na krzywdę innych
  • kształtowanie otwartości, tolerancji
  • kształtowanie postawy zaangażowania społecznego.

UNICEF jest organizacją, o której każdy z nas słyszał i wie czym się zajmuje. W bieżącym roku szkolnym postanowiliśmy nawiązać współpracę z Funduszem Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci i poszerzyć wiedzę na temat jego działalności. Naszą aktywność związaną ze współpracą z UNICEF będziemy dokumentować w niniejszej zakładce, a tymczasem zachęcamy do zapoznania się poniższymi informacjami:)

UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej - UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego
i bezpiecznego dzieciństwa.

Priorytety UNICEF

• Wczesne dzieciństwo
  • Edukacja
  • Ochrona
  • Walka z HIV/AIDS
  • Prawa dziecka

źródło unicef.pl

Wczesne dzieciństwo

Wszystko co spotyka – bądź nie spotyka – dzieci w pierwszych miesiącach i latach życia ma bezpośredni wpływ na ich rozwój, zdrowie i przyszłość.

Dostęp do pełnowartościowej żywności, wody pitnej i opieki medycznej sprawia, że dziecko ma szansę rozwinąć zdolności poznawcze i językowe, pójść do szkoły, a w przyszłości wieść produktywne i szczęśliwe życie.

Niestety, nadal, każdego dnia, 19 tysięcy dzieci umiera z powodu chorób, którym umiemy zapobiegać. Do najczęstszych przyczyn zgonów dzieci należą infekcje oddechowe i biegunka. Bardzo groźne pozostają malaria, odra i inne choroby zakaźne. Wiele dzieci umiera z powodu komplikacji okołoporodowych, u podstaw których leży najczęściej zły stan zdrowia matki. Niedożywienie, które osłabia organizm malutkich dzieci, jest pośrednią przyczyną połowy zgonów.