Copyright 2019 - Custom text here

„Zmęczone, głodne, brudne… Takie są dzieci, którym dzieciństwo zostało odebrane z powodu wojny. Zmuszone do opuszczenia swoich domów wyruszają w drogę, która, jak wierzą, przyniesie im lepsze życie. Niestety bardzo często nadzieje te okazują się płonne. Życie uchodźcy nie jest łatwe, a decyzja o ucieczce to ostateczność.”
W ramach współpracy z UNICFem został zrealizowany projekt edukacyjny „Po pierwsze dziecko”, który poruszał problem uchodźctwa.
Wśród celów projektu możemy wyróżnić:

• edukacja dzieci nt. problemów współczesnego świata, przekazanie najmłodszym wiedzy na temat sytuacji uchodźców, a przede wszystkim dzieci
  • uwrażliwienie młodego pokolenia na krzywdę innych
  • kształtowanie otwartości, tolerancji
  • kształtowanie postawy zaangażowania społecznego.

W bieżącym roku szkolnym nasze przedszkole przystąpiło do współpracy z UNICEFem - międzynarodowym Funduszem Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci.  W ramach akcji organizowanej przez UNICEF "MALI uczniowie idą do szkoły" przedszkolaki ze wszystkich grup stworzyły aż 63 książeczki, które zostały wystawione na sprzedaż podczas kiermaszu pod hasłem "Dzień książki dla Afryki", który odbył się 15 grudnia w holu naszego przedszkola. Podczas akcji udało nam się zebrać aż 410,11 zł. Dziękujemy Państwu za okazane wsparcie i wielkie serce dla tak słusznej sprawy! Wszystkie zgromadzone fundusze zostaną przekazane na konto UNICEFU, a następnie przeznaczone na wsparcie edukacji dzieci z Mali.

UNICEF jest organizacją, o której każdy z nas słyszał i wie czym się zajmuje. W bieżącym roku szkolnym postanowiliśmy nawiązać współpracę z Funduszem Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci i poszerzyć wiedzę na temat jego działalności. Naszą aktywność związaną ze współpracą z UNICEF będziemy dokumentować w niniejszej zakładce, a tymczasem zachęcamy do zapoznania się poniższymi informacjami:)

UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej - UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego
i bezpiecznego dzieciństwa.

Priorytety UNICEF

• Wczesne dzieciństwo
  • Edukacja
  • Ochrona
  • Walka z HIV/AIDS
  • Prawa dziecka

źródło unicef.pl

Wczesne dzieciństwo

Wszystko co spotyka – bądź nie spotyka – dzieci w pierwszych miesiącach i latach życia ma bezpośredni wpływ na ich rozwój, zdrowie i przyszłość.

Dostęp do pełnowartościowej żywności, wody pitnej i opieki medycznej sprawia, że dziecko ma szansę rozwinąć zdolności poznawcze i językowe, pójść do szkoły, a w przyszłości wieść produktywne i szczęśliwe życie.

Niestety, nadal, każdego dnia, 19 tysięcy dzieci umiera z powodu chorób, którym umiemy zapobiegać. Do najczęstszych przyczyn zgonów dzieci należą infekcje oddechowe i biegunka. Bardzo groźne pozostają malaria, odra i inne choroby zakaźne. Wiele dzieci umiera z powodu komplikacji okołoporodowych, u podstaw których leży najczęściej zły stan zdrowia matki. Niedożywienie, które osłabia organizm malutkich dzieci, jest pośrednią przyczyną połowy zgonów.