Dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 15 im. Wandy Chotomskiej w Olsztynie niejednokrotnie podejmowały temat konieczności oszczędzania energii elektrycznej. Ponieważ podstawowa wiedza z zakresu ekologii została opanowana, najmłodsi z gr. IV /”Kreseczkowo”/postanowili wykonać kolejny krok i… przyjrzeć się uważniej zużyciu energii w przedszkolu Pierwszym etapem była inwentaryzacja urządzeń elektrycznych w placówce – wszystkie pomieszczenia zostały dokładnie prześledzone przez „małych inspektorów”, którzy z wrodzoną sumiennością odwiedzili sale dydaktyczne, pomieszczenia pionu kuchennego oraz administracyjnego – nie wyłączając gabinetu dyrektora. Przeprowadzona inwentaryzacja potwierdziła, że życie bez prądu byłoby bardzo trudne… Należy więc, przypomnieć użytkownikom sprzętu elektrycznego o jego racjonalnym wykorzystaniu i rozsądnego korzystania z dobrodziejstw elektryczności. By tego dokonać w przedszkolu został zorganizowany konkurs na znak graficzny przypominający o oszczędzaniu energii elektrycznej.

Gdy zabraknie prądu... to nasze życie ulegnie znacznej zmianie. W dzisiejszym świecie sprawne funkcjonowanie w głównej mierze uzależnione jest od dostępu do energii elektrycznej. Ilość urządzeń zasilanych prądem w naszych domach jest znacząca... podobnie jak w przedszkolu. Dzieci z "Kreseczkowa" postanowiły dokonać inwentaryzacji niniejszych urządzeń odwiedzając poszczególne pomieszczenia w przedszkolu. Wszystko zostało dokładnie policzone :)  Ilość urządzeń elektrycznych w przedszkolu może zaskoczyć, więc tym bardziej uzasadnione jest rozsądne korzystanie z ich możliwości. Korzystaj, ale oszczędnie!

Czy w przedszkolu znajdują się urządzenia ograniczające zużycie wody? Zdecydowanie tak! Jednym z takich urządzeń jest zmywarka do mycia naczyń. Dzieci porównywały jakie jest zużycie wody podczas mycia ręcznego, a jakie z wykorzystaniem zmywarki. Wnioski? Chcesz być EKO? Kup zmywarkę!

Każdego dnia zużywamy w przedszkolu wodę i prąd - przedszkole jest duże, dzieci jest dużo, jest dużo posiłków, sprzątania, itd. Dzieci z "Kreseczkowa" postanowiły sprawdzić czy duże jest również zużycie prądu i wody w poszczególnych miesiącach i czy jest ono zróżnicowane. Liczby niewiele mówią najmłodszym, jednak analiza ta przyczyniła się do refleksji nad sposobami oszczędzania wody i prądu nie tylko w przedszkolu, ale i w domu:) A co może zrobić każdy z nas, by ograniczyć zużycie wody i prądu doskonale prezentuje kodeks wykonany przez dzieci z grupy "Fruwaki".

Ekologia to również racjonalne korzystanie z zasobów naszej planety. Woda staje się "towarem" deficytowym na coraz większym obszarze naszego globu. Dlatego też, ważne jest by kształtować nawyki oszczędnego korzystania z zasobów wody pitnej. Jak to zrobić? W przedszkolu najlepiej przez zabawę:) Jak się okazało oszczędzanie wody również w zabawie może być kłopotliwe, ale wykonalne. Brawa dla dzieci z "Krainy Czarów"! Udało się:)