• Rok 2017/2018 Rokiem Jubileuszowym

W marcu dzieci z grupy IV /"Kreseczkowo"/ odwiedziły Katedrę Mleczarstwa na Uniwersytecie Warmińsko - Mazurskim w Olsztynie, by przyjrzeć się drodze mleka - zanim znajdzie się na naszym stole. O samym mleku wiedzieliśmy wiele, np.
- że jest białe /białe jak śnieg, brzuch pingwina, narcyzy czy chmury/
- gdy łapczywie pijemy robi nam wąsy...ale takie śmieszne i tylko na chwilę
- pyszne jest z płatkami - najlepiej czekoladowymi
- gdy się rozleje robi wieeelką białą plamę
- sprzyja ćwiczeniom oddechowym podczas zdmuchiwania kożucha w stronę ścinaki kubka

- lubi się przypalić
- w czystej postaci nie jest lubiane przez wszystkie dzieci:( /ale nas to nie dotyczy/
- najbardziej smakuje nam krowie
- trudno je zdobyć - nie wszystkie krowy zachowują spokój...
- korzystnie wpływa na nasze zęby i kości
Po wycieczce do Katedry Mleczarstwa wiemy jaką drogę mleko pokonuje, by dotrzeć do specjalnych maszyn - oj, ciasno jest w tych rurach. Już wiemy jak powstaje twaróg "klinek" - spróbujemy zrobić własny, ale latem gdy foremki będą w piaskownicy Wiemy również w jaki sposób zamykane są pojemniki z jogurtami - gdy są puste w środku mogą pełnić funkcję bębenków:). Jednak nasze serca skradła maszyna do robienia lodów!  - hmm... a może Pani Dyrektor kupi nam taką do przedszkola! Dużą atrakcją byłaby też krowa - dojenie nie jest najłatwiejsze, ale to kwestia wprawy:)  Naszym przewodnikiem po "Krainie mleka" był pan Waldemar Brandt, któremu serdecznie dziękujemy za niezwykle ciekawą opowieść o produkcji przetworów mlecznych i pracy urządzeń.
Ps. Dziękujemy również MAMIE MARYSI z gr. IV, która zorganizowała wycieczkę:)